Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 60 yaşında

/ 10 Kasım 2016 / 69 views / yorumsuz

Türkiye İş Bankası tarafından, eski milli eğitim bakanlarından Hasan Ali Yücel’in desteğiyle 1956 yılında kurulan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 60. yılını kutluyor.

Bu kapsamda, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Kültür Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ertürk ve Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan’ın ev sahipliğinde bir tören düzenlendi. Törene; Kültür Yayınları’nın kurucusu Hasan Âli Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in yanı sıra Doğan Hızlan, Sabahattin Rahmi Eyüboğlu, Aydın Boysan, Bülent Eczacıbaşı, Bedri Baykam, Necati Tosuner ve Gülten Dayıoğlu gibi çok sayıda bilinen isim katıldı.

Ersin Özince, İş Bankası Oditoryumu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kültür Yayınları’nın, Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamak ve refahını yükseltmek misyonuyla kurulan bankanın kuruluş felsefesinin kültür ve sanat hayatındaki yansıması olduğunu vurguladı. Kültür Yayınları’nın, yayıncılık faaliyetinin çok ötesinde Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkma, aydınlanmacı ve çağdaş kuşakların yetişmesine katkıda bulunma gibi bir amacı bulunduğunu ifade eden Özince, “Bizim işimiz ne bankacılıktır ne yayıncılıktır. İşimiz vatandaşlarımızın çağdaş medeniyetle mütenasip, mutlu, müreffeh yaşaması için üstlendiğimiz görevle bağdaşık katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda geldiğimiz yol önemli” dedi.

 Kültür Yayınları’nın kuruluş felsefesinde banka misyonunun katkısı var

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de törendeki konuşmasında, Kültür Yayınları’nın, bankanın kuruluş misyonu ve felsefesinin bir parçası olduğunu vurguladı ve başta Hasan Âli Yücel olmak üzere Kültür Yayınları’nın kuruluşunda emeği geçen isimleri anarak, şunları kaydetti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkede siyasi bağımsızlıktan sonra iktisadi bağımsızlığı hâkim kılmak için kurduğu Türkiye İş Bankası’nın kuruluş amacında, sadece bir banka olmak yer almıyor. Bu ülkenin sadece ekonomik kalkınmasını değil, kültürel ve sosyal gelişimine de her türlü katkıyı sunma hedefi var. Bugün 60. yılını kutladığımız İş Bankası Kültür Yayınları’nın kuruluş felsefesinde de bu misyonun, bu görev bilincinin katkısı var.”

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ise, Kültür Yayınları’nın 60. kuruluş yıldönümü kapsamında, Türkiye’de ilk defa 60 Yılın Sergisi’nde, bir yayınevinin ilk yayımladığı kitaptan son yayımladığı kitaba kadar tüm eserlerinin kitapseverlerle buluştuğunu ifade etti. Salcan, “Sergimizde, 1956 yılında ilk bastığımız kitap olan Atatürk’ün Zabit ve Kumandan ile Hasbihal’inden, en son yayımladığımız 3 bin 650’inci kitaba kadar tüm eserler yer alıyor. Ziyaretçilerimizi, yarım asrı geçen kesintisiz yayıncılık faaliyetimiz ile ilgili kısa bir yolculuğa çıkaracak olan böylesine zengin içerikteki bir sergiyi okurlarla buluşturmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Törende ayrıca, 60. yıla ilişkin hazırlanan “Kültürün Yayınevi” belgeseli de gösterildi. Belgesel önümüzdeki günlerde İZ TV’de de yayınlanacak.

7 başlıktan 300 yeni başlığa yükselen zengin üretim

İş Bankası’nın, ülke ekonomisine katkı ve toplum refahının yükseltilmesi yönündeki kuruluş misyonunun kültür ve sanat hayatındaki bir yansıması olan Kültür Yayınları, değerli kültür ve devlet adamı, Cumhuriyetin öncü Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Âli Yücel tarafından 1956 yılında kuruldu. 1950’li yıllardan itibaren bankanın yönetim kadrosu içerisinde bulunmuş kimi idareci ve yöneticilerin, bankacı kimliklerinin yanı sıra entelektüel, kitaba ve okumaya düşkün, çeşitli koleksiyonlara sahip kişilerden oluşması, İş Bankası’nın sanat ve kültür dünyasında kurumsallaşma çalışmalarının hız kazanmasında etkili oldu.

Kültür Yayınları, 7 başlıktan yılda 300 yeni başlığa uzanan geniş yelpazede eserleri okurlarla buluştururken, şimdiye kadar basımını gerçekleştirdiği kitap başlığı sayısı yaklaşık 3 bin 700’e ulaştı. Yayınevinin okurla buluşturduğu ilk eser, Mustafa Kemal Atatürk’ün Zabit ve Kumandan ile Hasbihal kitabıdır.

İş Bankası Kültür Yayınları; tarih ve anı kitaplarından çocuk ve ilk gençlik yayınlarına, nehir söyleşilerden sanata, modern klasiklerden Türk ve dünya edebiyatının en iyi örneklerine, sosyal ve beşeri bilimlerden inceleme ve araştırmaya, ekonomi ve iş idaresinden bireysel gelişime kadar uzanan çok geniş bir yelpazede eserler sunuyor. Saygın bir kurum olarak okuyucuların büyük bir beğeni ile takip ettiği yayınevi, yayımladığı kitaplar ile de birçok araştırmacı tarafından başvuru kaynağı olarak kullanılıyor.

Kültür Yayınları’nın 60. kuruluş yıldönümü vesilesiyle İş Sanat Kibele Galerisi’nde gerçekleştirilen 60 Yılın Sergisi’nde; Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Attila İlhan’a, Homeros’tan Hayyam’a Türk dilinin ve dünya edebiyatının inşasında payı bulunan birçok yazar ve çevirmene ev sahipliği yapan yayınevinin 7 başlıktan 300 yeni başlığa yükselen zengin üretimine ait tarihi ve bugünü mektuplar, kitaplar, el yazmaları ve hatıralarla görmek mümkün.

Haberler.com

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.