‘Tanrıçalar’, Uluslar arası Knidos Kültür ve Sanat Festivali’nde

/ 1 Ağustos 2016 / 9 okunma / yorumsuz

Muğla, Yakaköy Datça’da düzenlenecek olan 6’ncı Knidos Sanat Festivali’ne katılan ünlü heykeltıraş Emel Vardar, mermer ve camın birleşimiyle yarattığı ‘’Tanrıçalar’’ heykellerini sanatseverlerle buluşturacak. Başarılı heykeltıraş Emel Vardar, 6 Ağustos – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında Yakaköy Datça’da 6’ncısı düzenlenecek olan Uluslar arası Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali’nde tanrıça heykellerini sergileyecek.

Muğla’nın Datça İlçesi’nde, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA) , Uluslararası Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali’nin bu yıl altıncısı düzenleniyor. Kırgızistanlı sanatçıların sanatçıların katılacağı festivalin ana temasının ‘savaş ve barış’ olduğu belirtildi. Bu yıl UKKSA Açıkhava Heykel Müzesi’nin açılışına katılacak olan heykeltıraş Emel Vardar, antik kent Knidos’un muhteşem tarihi yapısıyla bütünleşen mermer ve camın birleşmesiyle yarattığı ‘’Tanrıçalar’’ heykellerini sanatseverlerle buluşturacak.

Uluslararası Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali, ‘savaş ve barış’ teması ile Kırgızistanlı sanatçıların katıldığı ortak bir çalışma ile başladı. Festivalde Ekim ayının sonuna kadar, ulusal ve uluslararası 200’e yakın sanatçının katılımıyla resim, heykel ve seramik sempozyumları , müzik konserleri, şiir dinletileri ve panellerin düzenleneceği 30 ayrı etkinlik yapılacak. Antik Knidos kentine 12 kilometre uzaklıkta restore edilen eski bir okul binasında 6 yıl önce kurulan akademi dünya sanat merkesi olma yolunda hızla ilerliyor. Kuruluşundan bu yana yerli ve yabancı yüzlerce sanatçıya ev sahipliği yapan akademide, bu yıl düzenlenecek olan etkinliklerin, ‘savaş ve barış’ temalı olacağı belirtildi.

Uluslararası Knidos’un Sır’ı Sanat Festivai kapsamında, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi’nin (UKKSA) bu yılki ilk konukları olan Kırgızistanlı 3 heykeltıraş ve 3 ressam ilginç eserleriyle dikkat çekti. Malatya İnönü Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Kırgızistanlı heykeltıraş Prof. Dr. Zakir Azizov, tarihten günümüze kadar uzanan tüm Türk toplumlarının, birbirleriyle olan bağlarını konu alan mermer çalışması ile beğeni kazandı. (DHA)

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.