Ruhi Su 2018 Şiir Ödülü

/ 22 Ekim 2018 / 49 kez okunmuştur / yorumsuz

Ruhi Su Kültür Derneği’nin Türkiye müziğinin ulu çınarlarından ozan Ruhi Su anısına düzenlediği “Ruhi Su 2018 Şiir Ödülü” 20.10.2018 Cumartesi günü düzenlenen törenle sahibini buldu. Ödülün bu yılki sahibi şair Betül Dünder oldu.

Ünlü şair ve akademisyen Cevat Çapan başkanlığında, Türkiye şiirinin usta isimleri Ahmet Telli, Hüseyin Ferhad, Haydar Ergülen, İsmail Mert Başat, Asuman Susam ve Mehmet Gözen’den oluşan jüri, yaptığı uzun soluklu çalışma sonrasında bu ödüle şair Betül Dünder’i layık gördü.

Ruhi Su Kültür Derneği’nin Avcılar Belediyesi işbirliğiyle üçüncü kez gerçekleşecek olan “Ruhi Su 2018 Şiir Ödülü ve Anma Etkinliği” Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Devlet tiyatrosu Sanatçısı Şahin Ergüney’in sunulucuğunu üstlendiği “Ruhi Su 2018 Şiir Ödülü ve Anma Etkinliği”nde “Ruhi Su’dan Merhaba” adlı belgeselin de gösterimi yapıldı.

Betül Dünder Kimdir?

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. İlk şiiri Varlık dergisinde yayımlandı. Daha sonra şiir ve yazılarıyla birçok dergide yer aldı. 2002 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nde “dikkate değer” bulundu; 2005 Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü ve 2005 A. Zekâi Özger, “Jüri Özel Ödülü”nü aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Şairler Arasında Kadın Olmak: 80 Sonrasında Şair Kadınlarda Kimlik ve Temsil Problemi” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Akademik çalışmanın birinci cildi “Şairler Arasında Kadın olmak: Konuşmalar Kitabı” Paradoks Yayınları tarafından yayımlandı.(2013) Felsefe öğretmeni olan şair, İstanbul’da yaşıyor.

Yayımlanmış şiir kitapları

Ayna Yorgunluğu (Mayıs Yayınları, 2005).

Başka Dünyalar İçinde (İkaros Yayınları, 2013)

Ödülleri

Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülleri Jüri Özel Ödülü (2005)

Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü (2005)

Ruhi Su Şiir Ödülü (2018)

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.