Kafka savaşını İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı

/ 15 Ağustos 2016 / 33 views / yorumsuz

Yaklaşık 8 yıldır İsrail Ulusal Kütüphanesi ile Hoffe ailesi arasında süren “Kafka belgeleri” üzerine yasal savaştan Ulusal Kütüphane galip çıktı.

İsrail Ulusal Kütüphanesi, ünlü yazar Franz Kafka ve arkadaşı Max Brod’un bugüne kalan yazı ve belgelerini alma hakkını kazandı.

Hikâyenin en başı bugün çokça biliniyor. Kafka ile Brod, 1902 yılında Prag’daki Charles Üniversitesi’nde tanıştı ve daha sonra yakın arkadaş oldu.

Kafka, 1924 yılında tüberkülozdan ölmeden önce, yazılarını ve belgelerini Brod’a verek ondan yakmasını istemişti. Ancak Brod, arkadaşının isteğini yerine getirmeyerek Dava, Şato, Amerika romanlarını yayımlamıştı.

İsrail ile ilgili kısım bundan sonra başlıyor. Yahudi olan Brod ve eşi Elsa, Nazilerin Prag’ı işgali üzerine 1939’da Tel Aviv’e göçtü ve Brod, Kafka’nın bıraktığı belgeleri de kendisiyle birlikte götürdü.

Elsa’nın 1942’deki ölümünün ardından Max Brod, Filistin’de yaşayan Otto ve Esther Hoffe isimli Yahudi çiftle yakınlaştı, Esther’i kişisel sekreteri yaptı.

Brod, 1968 yılında öldüğünde kendisine ve Kafka’ya ait belgeleri Hoffe’ye bıraktı. Ölmeden önce, bu belgeleri, tercihan İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne bağışlamasını istedi.

Ancak nasıl Brod arkadaşı Kafka’nın isteğine uymadıysa, Hoffe de Brod’un isteğine uymadı ve “Dava”nın elyazmasını 2 milyon dolara Alman Edebiyat Arşivi’ne sattı.

Hoffe, 2007’deki ölümüyle, kalan belgeleri iki kızına, Ruth Wiesler ile Eva Hoffe’ye bıraktı. Ertesi sene, kızkardeşler belgeleri satmak istediklerinde, İsrail Ulusal Kütüphanesi’nin muhalefeti ile karşılaştılar.

Kütüphane’nin temel argümanı, Brod’un 1961 yılında, belgelerin İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne bırakılmasını istediğiydi.

Yedioth Ahronot’taki habere göre kızkardeşler, belgeleri Marbach’taki Alman Edebiyat Arşivi’ne satmakta ısrar edince, yasal savaş başladı. 2008 yılından bu yana süren davayı, geçen Pazartesi günü İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı.

Ancak 1950’li yıllarda, Kafka’nın elyazmalarının çoğu varisleri tarafından Oxford Üniversitesi’nin Bodleian Kütüphanesi’ne transfer edilmişti. Bu nedenle, Hoffe kardeşlerin elinde bulunan metinlerin içeriğinin tartışmalı olacağı söyleniyor.

Kütüphane’deki kolleksiyonların müdürü Dr. Aviad Stollman’a göre, “Kafka belgeleri”nde yer alan belgelerin çoğu Brod’a, çok azı ise Kafka’ya ait.

Kaynak: sol.org.tr

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.