GAZİANTEP’TE CANLI BOMBAYLA SALDIRI

/ 21 Ağustos 2016 / 36 views / yorumsuz

Gaziantep kent merkezindeki bir düğüne dün gece saatlerinde terör saldırısı gerçekleşti. Düğün eğlencesi sırasında yaşanan patlama sonrasında ortalık kan gölüne döndü. Gaziantep Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada 51 vatandaşın hayatını kaybettiği 94 vatandaşın ise yaralı olarak hastanelere kaldırıldığı bildirildi. Hain terör saldırısını hangi örgütün yaptığı henüz kesinleşmezken Gaziantep AK Parti milletvekili Şamil Tayyar, ilk bilgiler IŞİD yönünde dedi. Gaziantep kent merkezinde bir düğünde akşam saat 22:40 sularında patlama meydana geldi. Patlama sonrasında Olay yerine çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya saldırı sonrası yaptığı ilk açıklamada, bunun bir terör saldırısı olduğunu ve yaralananların olduğunu bildirdi.

Yerlikaya, yaptığı açıklamada, Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’ndeki bir düğüne terör saldırısı düzenlendiğini söyledi. Olay yerine kısa sürede çok sayıda ambulans sevk edildiğini ifade eden Yerlikaya, “Menfur terör saldırısı nedeniyle yaralananlar oldu” dedi.

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN: HAYATINI KAYBEDENLER VAR
Olay sonrasında CNN Türk kanalına telefonla açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, düğüne terör saldırısı olduğunu ancak canlı bomba mı yoksa bombanın uzaktan mı patlatıldığını henüz bilmediklerini söyledi. Erdoğan ayrıca saldırı sonrasında hayatını kaybedenlerin ve çok sayıda yaralanan vatandaşın olduğunu belirtti. Erdoğan kendisine gelen ilk bilgilere göre olayın bir canlı bomba saldırısı olma ihtimalinin de yüksek olduğunu söyledi.

İKİNCİ BİR PATLAMAYA KARŞIN BÖLGEDE ÖNLEM ALINDI
İkinci bir patlama olma ihtimaline karşın polis ekipleri, şerit çekerek olay yerinde geniş güvenlik önlemi aldı. Yaralılar, ambulanslarla Doktor Ersin Arslan, Şehitkamil ve 25 Aralık Devlet hastaneleri ile bölgede bulunan özel hastanelere kaldırıldı. Cesetler ise hastanelerin morglarına götürüldü. Güvenlik güçleri, patlama sonrası çevreye saçılan çok sayıda ceset parçası ile delil topladı.

AK Parti milletvekilleri ve olay yerindeki muhabirler saldırı sonrası ölen sayısının artabileceği uyarısında bulundu.

Saldırıdan hemen sonra patlama haberlerine yayın yasağı getirildi. Bu sebeple patlama yerinden görüntüleri yayınlamıyoruz.

SALDIRI BEBEK ARABASI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bölgeye çok sayıda sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Görgü tanıklarının ifadesine göre patlamanın bir bebek arabasının içerisine konan bombadan kaynaklandığı belirtiliyor. Olay yerine çok sayıda cenaze aracı da getirildi. İkinci bir patlamaya karşı da geniş güvenlik önlemleri alındı. Patlamaya yakın bir yerde bulunan Hatice Karslıgil İlköğretim Okulu’nun bahçesinde de terk edilmiş şüpheli bir araç bulundu.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR

Gelen bilgilere göre Düztepe karakolu’nun arkasındaki Akdere Mahallesi’nde bulunan bir düğün salonuna giren canlı bombanın kendini patlattığı belirtildi.

Gaziantep medyasının haberlerine göre patlama Siirt Pervarililerin düğününde meydana geldi. Bölgede çok saydıa Kürt vatandaş bulunuyor.

CANLI BOMBA SALDIRISI

Gaziantep milletvekili Abdullah Necat Koçer, “bir canlı bombanın patlatılması sonucu ortaya çıkan bir durum var. Acımız büyük. PKK’nın 2012 yılında Gaziantep’te düzenlediği saldırının yıldönümüydü. Bununla ilgili bir bağlantısı var mı araştırıyoruz.” dedi.

ÖLÜ SAYISI DAHA FAZLA OLABİLİR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, “İstanbul’dayım, bölgeye geçeceğim. Milletimizin başı sağ olsun. Canlı bomba saldırısı görünüyor. Terör örgütleri Türkiye’yi hedef koymuşlar. Ama Allah’ın izniyle bunların üstesinden geleceğiz. Teröre rağmen içimize kapanmayacağız. Teröre rağmen ben inanıyorum ki şehir yoluna hızla devam edecektir. Çok detay bilmiyorum. Birazdan İstanbul’dan havaalanından Gaziantep’e gideceğiz. (Reuters 8 ölü rakamını verdi sorusu üzerine) Valimizin verdiği bilgiye göre rakamlar daha kötü olabilir. Fakat değerlendirme yapmam doğru değil. Vahşi bir saldırı. Düğün yerine böylesi bir saldırı insanlık tarihinde eşi görülmemiştir.” dedi.

VALİ: TERÖR SALDIRISI

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, “Terör örgütleri tarafından Akdere Mahallesi’nde bulunan bir düğün salonunda menfur bir saldırıda bulunulmuştur. Yaralılara ilk müdahale olay yerine gelen 112 ekiplerince yapılmıştır. Sağlık personelleri göreve çağrılmıştır. Olayın detayları belli oldukça açıklama yapılacaktır” dedi.

ÖLENLER ARASINDA ÇOCUKLAR VAR

Gaziantep Olay TV muhabiri Hüseyin Emre, “Mahalle arasındaki okul bahçesinde yapılan düğüne yapılan bombalı saldırı düzenlendi. Çok sayıda ölü var. Hala ambulanslarla yaralılar taşınıyor. Hastanelerde çok kötü görüntüler var. Trafik de kilitlendi. Özel hastanelere bile yaralılar taşınıyor. Ölenler arasında parçalanmış insanlar, çocuklar var” dedi.

ŞAMİL TAYYAR: AĞIR YARALILAR VAR

AK Parti milletvekili Şamil Tayyar da patlamaya ilişkin açıklama yaptı. Tayyar, “iç karartıcı bilgiler ulaşmaya başladı. 100’ün üzerinde yaralı var. Bunların içerisinde ağır olanlar var. Saldırıda ilk gelen bilgilere göre DAEŞ’in izi var.” dedi.

Etiketler
admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.