Dario Moreno Sanat Merkezi açılıyor

/ 3 Aralık 2016 / 84 views / yorumsuz

Konak Belediyesi’nin Karataş Semti’nde restore ederek dünyaca ünlü İzmirli sanatçı Dario Moreno’nun adıyla taçlandırdığı ‘Karataş Dario Moreno Sanat Merkezi’ sanatçının ölüm yıldönümü olan 1 Aralık’ta hizmete açılacak. Tarihi Asansör’ün de bulunduğu ve Moreno’nun adını taşıyan sokağın hemen girişindeki üç katlı binada faaliyet gösterecek olan sanat merkezi, çocuklara ve gençlere çeşitli sanat kurslarının verildiği, kent kültürünün yaşatıldığı bir mekan olacak.

ÜÇ AYDA TARİH CANLANDI

Konak Belediyesi’nin sanat merkezi olarak İzmir’e kazandırdığı bina, üç ay gibi kısa bir sürede harabe görünümünden kurul onaylı yapılan tadilatla kurtularak, tepeden tırnağa yenilendi. Belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce yürütülen yenileme çalışmaları ile teras katıyla birlikte toplam 442 metrekare alana sahip bina ışıl ışıl hale geldi. Tarihi Asansör’e komşu da olan binanın tadilat çalışmaları sırasında Dario Moreno Sokağı da elden geçirildi. Sokağın zemin taşları ve aydınlatma lambaları yeniledi. Sokağın girişinde bulunan Dario Moreno ve Cezayir kökenli Fransız müzisyen Enrico Macias’ın heykellerine de bakım yapıldı. Tadilat ve bakım çalışmaları sayesinde Dario Moreno Sokağı ve Sanat Merkezi göz doldurur hale geldi.

AÇILIŞLA ANILACAK

Dairo Moreno Sanat Merkezi’nin ve aynı zamanda yenilenen sokağın açılışı 1 Aralık Perşembe günü saat 17.00’de, yine çok anlamlı bir günde; Dario Moreno’nun ölümünün 48. yılında düzenlenecek anma etkinliğiyle yapılacak. Konak Belediyesi’nin ev sahipliğinde her yıl olduğu gibi bu yıl da İZSEV, İzmir Musevi Cemaati ve Dario Moreno Dostları’nın katkılarıyla gerçekleşecek törende Dario Moreno müzik ve dansla anılacak.

TÜM HEMŞEHRİLERİMİZİ AÇILIŞA BEKLİYORUZ

İzmirlilerin katılımıyla yapılacak törenle hizmete açılacak merkezde çocuklar ve gençlere yönelik çeşitli sanat dallarında kurslar verilmesinin yanı sıra merkezin giriş katında Konak Belediyesi’nin semt merkezlerinde kurs gören kadınların el emeği ürünleri de satışa sunulacak. Tarihi Asansör’ün de bulunduğu sokağa ziyarete gelenler bu ürünleri alarak, Konaklı kadınlara destek olabilecek. Dario Moreno’nun İzmir için önemli bir değer olduğunu söyleyen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Müziği ile güzel İzmir’imizi dünyaya taşıyan sevgili hemşehrimiz Dario Moreno’nun anısını yaşattığımız sanat merkezimizi hizmete açmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamlı günde tüm hemşehrilerimizi açılışımıza bekliyoruz” dedi.

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.