Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü bu yıl Ömer Turan kazandı.

/ 19 Mart 2019 / 138 kez okunmuştur / yorumsuz
Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü bu yıl Ömer Turan kazandı.

2016’da Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Şiir Ödülü’nü “Dünyanın İlk Sabahı” adlı yapıtıyla kazanan şair Ömer Turan birkaç ay önce “Yitik Ülke” etiketiyle okura ulaştırdığı “Atların Günü” kitabıyla prestijli bir ödül olan Ceyhun Atuf Kansu yarışmasında oy çokluğuyla ödüle değer görüldü.

Alper Akçam, Cengiz Bektaş, Adnan Binyazar, Ali Cengizkan, Bahar Gökler, Ahmet Özer ve Ferruh Tunç’tan oluşan Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Seçici Kurulu, bu yıl aday olan 56 yapıt üzerinde yaptığı değerlendirme sonucu, ödülün Ömer Turan’ın “Atların Günü” adlı kitabına verilmesini kararlaştırdı.

Ömer Turan ödülünü, 28 Mart günü Ankara’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Ceyhun Atuf Kansu’nun 100. doğum yılı nedeniyle resim sergisi, beste yarışması konseri, belgesel gösterimi ile birlikte düzenlenecek kapsamlı törende alacak.

ÖMER TURAN KİMDİR?

Ömer Turan, 1971’de Trabzon’da doğdu. İlk şiiri 2006’da Hayal dergisinde yayımlandı. Yazı, şiir ve söyleşileri; aralarında Kıyı, Ada, Deliler Teknesi, Kurşun Kalem, Evrensel Kültür, Patika, Kasabadan Esinti, Sincan İstasyonu, Patika olmak üzere çok sayıda yazın dergisinde yer aldı.  Belçika’da çıkan Akrostiş dergisinin Türkçe bölümü ve Yitik Ülke Yayınları’nda editör olarak çalışan Ömer Turan’ın; Üryan ve İsyan (2008), Kedi Güzü (2011), Dünyanın İlk Sabahı(2016) adlı şiir kitapları  okur tarafından ilgiyle karşılanmıştı.

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.