Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü Tiyatro dalında verilecek

/ 1 Ağustos 2017 / 22 views / yorumsuz

Cevdet Kudret’in anısını yaşatmak amacıyla, ailesi tarafından konulan; Şiir, Roman, Öykü, Tiyatro, Deneme-Eleştiri-İnceleme alanlarında dönüşümlü olarak her yıl bu türlerden birine verilen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri bu yıl tiyatro dalında verilecek.

Seçici Kurulu; Seçkin Selvi, Dikmen Gürün, Kerem Karaboğa, Merih Tangün ve Yiğit Sertdemir’den oluşan ödüle 1 Eylül 2012 – 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında yazılmış ve henüz sahnelenmemiş tiyatro oyunları aday olabilecektir.

Katılımcının oyun metnini (6 nüsha olarak) en geç 31 Ağustos 2017 tarihine kadar kısa özgeçmişi ve adaylık başvurusu ile birlikte ‘Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Cumhuriyet Mah., Silahşör Cad. no: 71, Bomonti , Şişli’ adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Seçici Kurul, kararını Ekim ayı ortasında açıklayacak ve kazanan yazara ödülü TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacak bir törenle verilecektir.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri Yönetmeliği 

Cevdet Kudret’in anısını yaşatmak ve Türk edebiyatında onun ürün verdiği dallardaki çalışmaları değerlendirmek amacıyla ailesinin girişimi üzerine Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri konmuştur.

Ödüller ‘Şiir’, ‘Roman’,‘Öykü’, ‘Deneme-İnceleme-Araştırma’ ve ‘Tiyatro’ olmak üzere beş dalda dönüşümlü olarak verilir.

Ödül, birinci yıl (1993’de) ‘Şiir’, ertesi yıl ‘Roman’, üçüncü yıl ‘Öykü’, dördüncü yıl ‘Deneme-İnceleme-Araştırma’, beşinci yıl ‘Tiyatro’ dalında verilir. Sonraki yıllarda aynı sıraya göre sürdürülür.

Ödüle katılacak yazarlar kitaplarının 6 nüshasını adaylık başvurularını belirten dilekçe ile birlikte ‘MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ CUMHURİYET MAH. SİLAHŞÖR CAD. NO: 71 BOMONTİ / ŞİŞLİ’ adresine en geç 31 Ağustos tarihine kadar elden ya da posta ile ulaştırırlar. Yayınevleri ve edebiyatla ilgili kuruluşlar da aynı yöntemle aday gösterebilirler.

Ödül’e katılmamış ya da aday gösterilmemiş kitaplar da Seçici Kurul üyelerinden birinin önerisi üzerine değerlendirmeye alınabilirler.

Ödül’e bir önceki yılın Eylül ayı ile ödül verilecek yılın Eylül ayına kadar yayımlanmış kitaplar aday olabilir. (Örneğin: 2011 yılı ödülüne 1 Eylül 2010 – 31 Ağustos 2011 tarihleri arasında yayımlanmış kitaplar aday olabilmektedir.) ‘Tiyatro’ dalında ise son beş yıl içinde yazılmış ve sahnelenmemiş oyunlar aday olabilir. Radyo oyunları, çocuk ve gençlik oyunları Ödül’e katılamazlar.

Seçici Kurul Ekim ayı başında toplanarak hangi esere ödül vereceğini görüşür ve oy çokluğuyla karar verir. Toplantıya bizzat katılmak zorunludur. Önemli bir gerekçeye dayanarak toplantıya katılamayan üye, oyunu yazılı olarak gönderir.

Seçiciler Kurulu tarafından zorunlu görülür ve oy çokluğu sağlanırsa ödül ikiye bölünebilir. Seçici Kurul ödül verilmemesi yolunda karar alabilir.

Ödül’ü kazanan yazara, Ekim/Kasım ayı içinde gerçekleşen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda, düzenlenen bir törenle Ödül belgesi ve Ödül plaketi verilir.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.