İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi

/ 19 Ağustos 2016 / 10 okunma / yorumsuz

Bu yılki İstanbul Kitap Fuarı’nın ana teması ‘Felsefe ve İnsan’, onur yazarı ise Prof. Dr. İoanna Kuçuradi olarak belirlendi.

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı bu yıl 35. yaşını kutluyor. 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarın bu yılki teması ve onur yazarı belli oldu.

800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılması beklenen fuar da geçen yıllarda olduğu gibi imza günleri, söyleşiler, konferanslar ve çocuklar için atölyeler de düzenlenecek. Her sene bir temayla gerçekleşen etkinliğin teması Kitap Fuarları danışma kurulunca Felsefe ve İnsan olarak belirlenirken, Türkiye Felsefe Kurumu başkanı ve Türkiye’nin ikinci kuşak felsefecilerinden Prof. Dr. İoanna Kuçuradi de fuarın onur yazarı olarak seçildi.

Etkinlik boyunca kendisinin de katılımıyla hakkında paneller ve konuşmalar gerçekleştirilecek Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, 4 Ekim 1936’da, İstanbul’da, bir Rum ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1954’te Zapyon Kız Lisesini, 1959’da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 1965’te doktora derecesini aldı. 1965-1968 arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde görev yaptı. 1970’te doçent, 1978’de de profesör oldu. Boston’da yapılan bir toplantı sonucu Dünya Felsefe Federasyonları Başkanlığı’na seçildi. Bu göreve seçilen ilk Türk ve ilk kadındır. 2001 yılında Dünya Felsefe Kongresi’nin Türkiye’de yapılmasını sağladı.

1969’da Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü kurdu ve 2003 yılında emekli oluncaya dek bölümün başkanlığını yaptı. 1997’den beri aynı üniversitenin İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin müdürü ve bu merkezin bünyesinde kurulan UNESCO kürsüsünün sahibidir. Ayrıca Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. 2015 yılında ODTÜ tarafından kendisine Senato Özel Ödülü verildi.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.