Bir Okuma Araştırıcısı Ferhat Özen

/ 11 Ağustos 2018 / 231 kez okunmuştur / yorumsuz
Bir Okuma Araştırıcısı Ferhat Özen

Okuma Araştırmacısı…

Okuma Araştırması alanında on beş yıldır çalışan Türkçe öğretmeni bir eğitimci.

Özen, 1951 Lüleburgaz doğumlu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Lüleburgaz’da okudu. Daha sonra Edirne Erkek İlköğretmen Okulu(1972) ve İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünü(1979) bitirdi. İki yılı sınıf öğretmeni olmak üzere yirmi beş yıl çeşitli ortaokul ve liselerde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Anadili eğitiminin sağlam ve iyi metinler okumaktan ve onları anlamaktan geçtiği bilinciyle Türkçe ve edebiyat derslerini okuma eğitimi merkezli işledi ve bunu savundu. Bu konuda yaptığı sorgulamalar Özen’i Okuma Araşltırmasına yöneltti.

İlk araştırmasını Ulaslararası Demokratik Eğitim Kurultayına (2-6 Şubat 1998, Ankara) bireysel bildiri olarak sundu. “Türkiye’de Okuma Alışkanlığı ve Öğretmenin Sorumluluğu” başlıklı bildirisi, basında büyük ilgi gördü. Bunun üzerine, üç yıl süren bir çalışmayla bu bildiriyi genişleterek kitaplaştırdı. OkumaAraştırması alanındaki bu ilk kitabı “Türkiye’de Okuma Alışkanlığı” (Neden Okumuyoruz? Neden Okumalıyız? Nasıl Okumalıyız? Neler Okumalıyız?) başlığıyla Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı (2001).

Özen’in Türk ve Dünya Edebiyatında okuma üstüne yazılmış denemeler üzerine bir araştırma ve incelemesi de bulunuyor. (Bizi Kitaplar Kurtarır, Araştırma-İnceleme, Kadıköy Belediyesi Okuyan Toplum Projesi 2008)

Özen’in ayrıca “Okullarda Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?” başlığıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu bir de raporu bulunuyor.

Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Radikal 2, Türk Dili Dergisi, Kasabadan Esinti, Afrodisyas Sanat, Kırıntı, Kar, Berfin Bahar gibi çeşitli dergi ve gazetelerde arada bir yazıları çıkıyor.

Avatar

sanat ve edebiyat dergisi