Atatürk, 94 yıl önce “Time” dergisinin kapağındaydı!

/ 28 Mayıs 2017 / 97 views / yorumsuz

ABD’de yayımlanan Time dergisi 24 Mart 1923 tarihli baskısında yer vermişti. Eşsiz lider Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın yakından takip ettiği  ünlü Time dergisine, 4 yıl arayla 2 kez kapak oldu. Atatürk, 21 Şubat 1927’de derginin bir kez daha kapağını süsledi. 24 Mart 1923 tarihli 4. sayısı bugün itbarıyla dünyada 6 adet ve bu dergilerden bir tanesi de Islık Yayınlarından Fahri Özdemir’de.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, büyük devlet adamı, büyük komutan, eşsiz bir eğitimci, çağdaşlığın, bilimselliğin, aydınlığın ve gelişmenin öncüsü bir liderdi. Milleti uğruna yaptığı her mücadeleden zaferle çıktı. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk, yaptıklarıyla, konuşmalarıyla ve davranışlarıyla sadece Türk milletine değil tüm dünya milletlerine örnek oldu.

TIME, KAPAKTAN VERDİĞİ ATATÜRK’TEN ÖVGÜYLE BAHSEDİYORDU!

Cumhuriyet’in ilanından bir kaç ay önce 24 Mart 1923’te Time dergisinin kapağında Atatürk vardı. 4. sayısında Atatürk’e yer veren Time’daki yazıda Anadolu topraklarında özgür bir ulus kurma mücadelesi ve kişiliği övgü ile anlatılıyordu.

Yazı o zamanlar popüler olan bir söze Atatürk’ün verdiği cevapla başlıyor. Nerede bir Türk kendisinin efendisidir? sorusuna daha önceleri Osmanlı’nın yozlaşmışlığı, zayıflığı ve “hasta adam” imajı yüzünden “cehennemde” diye cevap verilirken, bu aşağılayıcı sözü “Türkiye’de” haline getirdiğini yazıyordu.

Hakkındaki makalede, tarihçi  Arnold J. Toynbee’nin görüşlerinden de yararlanılmıştı. Profesör Toynbee,  ”Mustafa Kemal Paşa hiç şüphesiz çağdaş tarihin büyük şahsiyetlerinden biridir. hayata saçılan milli hareket ilhamıyla birlikte daha iyi bir dünya için beklemek yerine bir Türk’ün Anadolu’da kendi efendisi olabileceğinin canlı bir örneğidir” diyordu.

Atatürk’ün Time dergisine kapak yapılması ve yeni Türkiye ile ilgili görüşler, Kurtuluş Savaşı boyunca ”Türklerin mezalim yaptığı”ndan söz eden Amerikan basınında bir değişikliğin de işaretiydi. Atatürk, 21 Şubat 1927’de derginin bir kez daha kapağını süsledi.

90. YAŞINDA SEÇTİĞİ 90 KAPAK ARASINDA ATATÜRK’Ü İLK SIRAYA KOYDU

Amerikan dergisi Time, ‘Time 90. Yaşında: 90 Kapak Hikayesiyle Modern Tarih Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey” başlığı ile hazırladığı sayfada, ilk sırayı Mustafa Kemal Atatürk’ü yayınladığı baskısına ayırdı.

Dergi, 24 Mart 1923 tarihli baskıda yer alan Atatürk için ‘ Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden daha sonra Atatürk olarak tanınan asker Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu babası olarak çıktı. Atatürk’ün laik reformları ve otoriter çizgisi on yıllar boyunca Ortadoğu’da yankı uyandıracak bir efsane bıraktı’ ifadesini kullandı.

“O, bugün Türkiye’yi özgürlüğüne kavuşturan biri. O, halkını, yabancı güçlerin boyunduruğundaki bu bataktan kurtardı. Onların özündeki niteliklerini fark etmelerini sağladı ve onlara bağımsızlık düşüncesi ve hareketini getirdi.” paragrafını da ekledi.

Time dergisinin 4. sayısını satın alan Fahri Özdemir, “Koleksiyonerlik dipsiz bir kuyu ve de büyük bir hastalık… Kıçınızda donunuz yokken bile, gece uyurken ertesi gün satın almayı hayal ettiğiniz eserin rüyasını görürsünüz.. İşte o rüyalardan birini de ben dün gece gördüm.. Ve de bugün katıldığım müzayede de o çok değerli dergiyi satın aldım.. Tabiki kardeşim sevgili Cemal’in sayesinde… Ve bu dergi 1923 yılında yayımlanmış ve Atatürk’ün kapak olduğu “Time”ın 4.üncü sayısı.. Dünyada 6 kişide var.. Bu altı kişiden biri Ömer Koç’tu.. Sanırım şimdi de biri ben oldum… Ama Atatürk için değmez mi be?..” dedi.

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.