ARTIK YETER

/ 18 Ağustos 2016 / 34 views / yorumsuz

Elazığ tarihin en kanlı saldırısını yaşadı…

İl Emniyet Müdürlüğü’ne saat 09.14’te terör örgütü PKK mensupları tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Malatya yolu üzerindeki dört katlı emniyet binasının yanındaki yolda meydana gelen şiddetli patlama, kentin dört bir yanından duyuldu.
Terör saldırısının ardından bölgeye çok sayıda ambulans, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.
3 ŞEHİT, 217 YARALI

Bombalı araçla yapılan saldırıda; 3 polis şehit olurken, 217 kişi de yaralandı.

Yaralılar, ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.
Açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, yaralılıların kaldırıldığı hastanelerde kan ihtiyacının bulunmadığını bildirdi.
ERDOĞAN’DAN TELEFON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör saldırısının ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Vali Murat Zorluoğlu’yu telefonla arayarak bilgi aldı.
BAŞBAKAN, 4 BAKAN VE ORG. AKAR BÖLGEYE GİTTİ

Başbakan, Elazığ’daki salıdırıdan sonra tüm programlarını iptal etti.

Başbakan Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Elazığ’a hareket etti.

CHP ELAZIĞ’A HEYET GÖNDERDİ
CHP de, Elazığ’daki terör saldırısı nedeniyle kente milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderdi.

CHP’den yapılan açıklamada, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Ali Özcan ve Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’dan oluşan heyetin görevlendirildiği belirtildi.
BAŞBAKAN YILDIRIM: YARALILARIN 85’İ POLİS 60’I SİVİL

Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, olay yerinde incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgi aldı.
İnceleme sonrası açıklama yapan Yıldırım özetle şöyle konuştu:

”Bu sabah 9.00 civarında emniyet binasının tam karşlısında bomba yüklü aracın infilakı sonucu ilk anda 3 polisimiz şehit toplam 217 yaralımız hastanelere intikal ettirildi. Son durum yaralılardan 72 tanesi taburcu edildi. 145 yaralı 5 hastanede tedavi görüyor. Yaralıların 85 tanesi polis 60 tanesi sivil vatandaşlarımızdan oluşuyor. Durumu ağır olanları sayısı 20. Bitlis’te de öğlen saatlerinde yine hain terör örgütü askeri araca el yapımı patlayıcıyla bir saldırı düzenledi. 4 askerimiz şehit 5 yaralımız var. Terör örgütleri adeta omuz omuza işbirliği içerisindeler. 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe teşebbüsünden sonra FETÖ artık iddiasını yitirmiş ve görevi bölücü terör örgütüne devretmiştir.

Milletimize şunu Elazığ’dan, buradan, olay yerinden söylemek istiyorum, bu yola baş koyduk. Hiçbir terör örgütü Türkiye ile bilek güreşine giremeyecek, bu milleti asla ve asla hiçbir terör örgütü teslim alamayacak. Bunların çılgınlaşmasının arkasında operasyonlar konusundaki askerimizin jandarmamızın artan takibi vardır. Buna benzer olayları yine bekleyebiliriz. İşin sonu nereye varırsa varsın ya istiklal ya ölüm diye yolumuza devam edeceğiz. Bunların yerli ve milli tarafları yok.

Hepimiz bağrımızda büyük acılar taşıyoruz, şehitlerimiz, yaralılarımız var ama bir başka gerçek daha var, o da Türkiye’nin geleceği, bekası, aydınlık yarınlarıdır. Bu konuda gerek içten gerek dıştan her kim hangi şekilde gelirse gelsin, Allah’ın izniyle, 79 milyon vatan evladının 15 Temmuz’da gösterdiği o asil duruş, o yılmaz istiklal mücadelesi bundan sonra da bölücü terör örgütünü bu ülke topraklarından yok edinceye kadar devam edecektir. Bu konuda hiç ama hiç bir gevşeme olmayacak, işin sonu nereye varırsa varsın ya istiklal ya ölüm diye yolumuza devam edeceğiz.

Ne Elazığ’da ne başka bir yerde bu hain terör örgütü yaşam hakkı bulamayacak. Bunun için canla başla çalışıyoruz. Bütün birimlerimiz, herkes alarm durumunda. Herkes, her an, her türlü tehdide karşı gereken çalışmayı, hassasiyeti gösteriyor. Bundan sonra da alarm durumunu bir üst düzeye daha çıkarmış bulunuyoruz.
Bu hain örgütler, Türkiye’nin geleceğini karartmaya çalışıyorlar. Bunların akıl hocaları var. Bunların yerli ve milli bir tarafları yok. Bölgedeki insanların en büyük sorunu, bölücü terör örgütü. Dolayısıyla, bu bölücü terör örgütünü, bölge insanımızla aramızdan çıkaracağız ve el ele, omuz omuza Türkiye’nin gelecek yolculuğunda birlikte hareket edeceğiz.”
BİNALAR HASAR GÖRDÜ, ARAÇLAR YANDI

Saldırı sonucu İl Emniyet binası ve çevredeki birçok binada büyük hasar oluştu.

Emniyet bahçesindeki araçlarda çıkan yangın itfaiye ekiplere tarafından söndürüldü. Ayrıca saldırı sırasında bölgeden geçen araçlarda da zarar var.

DERİN ÇUKUR OLUŞTU
Öte yandan, şiddetli patlama nedeniyle ağaçlar yerlerinden sökülürken, bölgede çok büyük çukur oluştu.

OLAY YERİNDE İNCELEME
Saldırının ardından bölge güvenlik çemberine alındı, cadde trafiğe kapatıldı. Olay yeri inceleme ekipleri de incelemelerde bulundu.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Saldırının ardından Vali Murat Zorluoğlu, olay yerinde incelemelerde bulundu.

YAYIN YASAĞI
Öte yandan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlığın yazısıyla, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne PKK’lı teröristlerce bugün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

BÖLGE MİLLETVEKİLLERİNDEN AÇIKLAMA
Elazığ AK Parti Milletvekili Ömer Serdar ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Ömer Serdar, “Saldırı olacağına dair istihbari bilgi yoktu. Dün Van’da gerçekleşen, önceki hafta Diyarbakır’da gerçekleşen saldırılar ele alındığında, PKK’nın bir eylemi gibi görünüyor. Elazığ sakin bir yerdi, PKK için bir bariyerdi sanırım o bariyer aşılmak isteniyor. Biz yine o hatta mücaledemizi vermeye devam edeceğiz” dedi.
Metin Bulut, ise “Elazığ tampon bir bölgeydi, güvenli bir bölgeydi. Tüm Elazığ’a geçmiş olsun diliyorum. Umarım şehit sayısı çok fazla artmaz” dedi.

“ÖNCEKİ PATLAMALARA BENZEMİYOR”
Elazığ’da bulunan gazeteci Rıdvan Kaya, NTV yayınına bağlanarak şunları söyledi:
“İlk önce gidenlerden birisiyim. Emniyet’le bizim aramızda yaklaşık 1 km var. O hali görünce dizlerimizin bağı kırıldı. Emniyet Müdürlüğü’nün bir bölümü kullanılamaz haldeydi, sokakta olan araçların tamamı paramparça, bir kısmı yanıyordu. Çok değişik ve korkunç bir patlamaydı. Evlerde deprem etkisi yaptı. Aşağı yukarı 2 km’den itibaren dükkanların camları kırılmış durumda. Önceki patlamalara hiç benzemiyor…”

NTV

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.