2019 Arkadaş Z. Özger Şiir İnceleme Ödülü Kaan Tanyeri’nin

/ 16 Nisan 2019 / 225 kez okunmuştur / yorumsuz
2019 Arkadaş Z. Özger Şiir İnceleme Ödülü Kaan Tanyeri’nin

BASIN BİLDİRİSİ

Mayıs Yayınları’nca bu yıl yirmi dördüncüsü düzenlenen ”Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü” nün sonuçları açıklandı.

2019 yılında “Bir Şiiri İnceleme” disiplininde verilen Ödülün; Kaan Tanyeri’nin “Ece Ayhan’ın ‘Melankolya Çiçeği’ Adlı Şiirine Metin Dilbilimsel Yaklaşım” ve Rojhat Turgut’un “Nâzım Hikmet, ‘Saman Sarısı’ ve Modernizm” adlı çalışmalarına verilmesine;

Ödüle katılanlar arasından yayımlanmaya değer görülen; Hüseyin Akcan, Cihan Camcı, İlhan Sami Çomak ve Ali Selçuk’un çalışmalarının da, ödülü alan incelemelerle birlikte, yayımlanacak kitapta yer almasına oy birliğiyle karar verildi.

Ödül töreninin 5 Mayıs 2019 Pazar günü saat 19.00’da Buca Protestan Baptist Kilisesi’nde (Erdem Cad. No:86, Buca) yapılacağı belirtildi.

(Arkadaş Z.Özger Şiir Ödülü Düzenleme Komitesi ve Mayıs Yayınları adına Suat Çelebi)

Kaan Tanyeri Kimdir?

Kaan Tanyeri, 27 Mayıs 1991’de İzmir/Tire’de doğdu. Nüfus kaydı; Denizli/Çivril’dir. Babası Edebiyat öğretmeni Cüneyt Tanyeri(1965), annesi ev hanımı Nurgül Tanyeri(1968)dir. Yine aile geleneğine uyarak Türkçe Öğretmeni olan bir kızkardeşi Derya Ezgi Tanyeri(1997) vardır.

2005’te Manisa/Ahmetli Gazi İlköğretim Okulunu, 2009’da Manisa/Turgutlu Milli Piyango Anadolu Lisesini bitirdi. 2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünden mezun olduktan sonra İzmir/Kemalpaşa’ya Türkçe Öğretmeni olarak Atandı.. 2013’ten sonra Celal Bayar Üniversitesinde Yeni Türk Edebiyatı alanında Yüksek Lisans yaptı. Halen Uşak Üniversitesinde Doktoraya devam derken İzmir’in Kiraz ilçesinde Türkçe öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Şiir, eleştiri, öykü, söyleşi, makale ve çeviriler dışında  sanat-edebiyat dergilerinde günümüz Türk edebiyatı üzerinde değerlendirmeler yapmaktadır. Kaan Tanyeri aynı zamanda yayım hayatına 2013’te başlayan Kasabadan Esinti dergisinin Genel Yayın Yönetmenidir.

Yazar, toplumcu gerçekçi  anlayışa sahip olmakla birlikte göstergebilime ilgi duymakta ve yeni tarihselcilik anlayışıyla romanlar yazmaktadır. Bilim kurgu türünde çocuk kitapları da bulunan Tanyeri’nin, “Haydar Ergülen ve Afşar Timuçin’le Günümüz Şiiri Üzerine”, “Muzaffer İzgü ile Çocuk Edebiyatı Üzerine”, “Hüseyin Yurttaş ve Hidayet Karakuş’la Çocuk Edebiyatı”, “Aydın Ilgaz ile Rıfat Ilgaz Üzerine” gibi çeşitli söyleşileri bulunmaktadır..

“Ünlü gazeteci ve televizyoncu Tayfun Talipoğlu ile abi kardeş ilişkisi içindeyken onun zamansız ölümü karşısında derinden etkilendim.” diyen yazar, kendisinin hayatında ve sanat anlayışında etkili olan Nazım Hikmet, Sait Faik, Cemal Süreya ve Ahmet Oktay dışında günümüz yazar ve şairlerinden Sunay Akın ve Kenan Sarıalioğlu’nun yazarlık hayatının dönüm noktaları olduğunu söylemektedir.

ESERLERİ:
Eşekten Öküz Olur mu? (2017)

Ömer’in Çocukluğu (Çeviri 2018)

Rıfat Ilgaz Şiiri (Tez, 2017)

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.