Ahmed Arif’in tahrip edilen büstü yerine kondu

/ 23 Mart 2017 / 87 views / yorumsuz

PEN Türkiye Yönetim Kurulu Ahmet Arif’in 2002 Mayıs ayında oğlu Filinta Önal tarafından yaptırılan büstünün onarım aşamasının uzun sürmesi üzerine, 18 Mart’ta bir açıklama yaparak, “Diyarbakır Belediyesi yetkililerinin ‘onarıp getireceğiz’ demelerine rağmen yerine yerleştirilmedi. Şairimizin 90. Yaşını kutluyor ve Türkiye PEN olarak pes diyoruz artık pes, başka ne diyeceğimizi bilemiyoruz, yetkilileri de, müsterih olsunlar, göreve filan çağırmıyoruz!” ifadesini kullanmıştı.

“Onarılıp eski yerine gelmedi”

Yazar Şeyhmus Diken’in dikkati çekmesiyle gündeme gelen saldırıyı, Pen Türkiye yönetim kurulu şu açıklamayla kınamıştı:

“Şiirimizin asi kalemi Ahmed Arif’in 90. Yaşını kutluyoruz. Kutlama hazırlıkları,1927 doğumlu büyük şairimizin, 2002 Mayıs ayında Diyarbakır Sur’da yaptırılan büstünün tahrip edilmesiyle başladı. 15 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Kültür Edebiyat Festivali’nde bir törenle açılan büstün kaidesinde şairin şu dizeleri yer alıyor: Bir ben bileceğim oysa/ne afat sevdim/bir de ağzı var dili yok/Diyarbekir kalesi. Şairin oğlu heykeltraş Filinta Önal tarafından yapılan büst, surların hemen dışında, tek kapı ile çift kapının arasındaki yeşil alanda bulunuyordu.
“Belediye yetkilileri iki hafta önce büstü alıp giderken, ‘onarıp eski yerine yerleştireceğiz’ demişler. Olayı bize Diyarbakır temsilcimiz Şeyhmus Diken bildirdi. Rivayet odur ki kimin yaptığını kimse bilmiyormuş! Şairimizin 90. Yaşını kutluyor ve Türkiye PEN olarak pes diyoruz artık pes, başka ne diyeceğimizi bilemiyoruz, yetkilileri de, müsterih olsunlar, göreve filan çağırmıyoruz!”

“PEN Türkiye Yönetim Kurulu.”

admin

Cüneyt Tanyeri

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.