23. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

/ 19 Kasım 2016 / 44 okunma / yorumsuz

– Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

– Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dereceyle Mezun Olan 9 Öğrenci 240  Altınla Ödüllendirildi

– Türkan Sabancı: “Sakıp Sabancı, Toplumun, Sanatçıların Omuzlarında, Sanat ile Yükseleceğine İnanırdı. Sanat Ödüllerini Onun Adına Nesiller Boyu Sürdürmek, En Büyük Arzumuz”

Sabancı Vakfı tarafından 18’incisi düzenlenen  “Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri”, 1 Kasım Salı günü Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, The Seed salonunda yapılan törenle sahiplerini buldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin “Resim, Heykel ve Geleneksel Türk Sanatları” bölümlerinden ilk üç dereceyle mezun olan dokuz öğrenciye toplam 240 Cumhuriyet Altını değerinde ödül verildi.

Sabancı Vakfı’nın Merhum Sakıp Sabancı’nın isteği üzerine devam ettirdiği, bu yıl 18’incisi düzenlenen “Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri” töreni, Türkan Sabancı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Törene Türkan Sabancı, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sevil Sabancı, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyeleri ile iş ve sanat camiasından seçkin isimler katıldı.

Sakıp Sabancı ve sanat konulu kısa film gösterimi ile başlayan ödül töreninde konuşma yapan Türkan Sabancı, Sakıp Sabancı’nın sanat sevgisinden şu sözlerle bahsetti: “Sakıp Sabancı, sanatı seven, sanata ve sanatçılara saygı duyan bir insandı. Toplumun, sanatçıların omuzlarında, sanat ile yükseleceğine inanırdı. Özellikle hat, resim ve heykel sanatına büyük ilgi duyardı. Bu sanatların yaşatılması ve sanatçıların desteklenmesini çok önemserdi.”

Sakıp Sabancı’nın sanata olan ilgisini Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri ile yaşattıklarını söyleyen Türkan Sabancı, “Sanat Ödülleri’ni onun adına nesiller boyu sürdürmek en büyük arzumuz. Genç sanatçılarımızı desteklemeye, onların başarılarını gururla alkışlamaya devam edeceğiz” dedi.

Bugüne kadar 162 öğrenci ödüllendirildi

Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri 1994 yılından bu yana, sanatı ve sanatçıyı teşvik etmek amacıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin “Resim”, “Heykel” ve “Geleneksel Türk Sanatları” bölümlerinden ilk üç derece ile mezun olan öğrencilere veriliyor.

2011 yılı Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri, sırasıyla Resim Bölümü’nden Gökçe Erhan, Refik Doğuhan Özgün ve Begüm Mütevellioğlu’na; Heykel Bölümü’nden Barış İlkhan, Caner Karakaş ve Uğur Savaş’a; Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden ise Tuğba Başak, Songül Avşar ve Hilal Zeynep Çakın’a verildi.

Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri kapsamında, birinciler 40, ikinciler 25 ve üçüncüler 15 Cumhuriyet Altınıolmak üzere toplam 240 Cumhuriyet altını değerinde Türk Lirası ile ödüllendirildi. Bugüne kadar 162 öğrenci “Sakıp Sabancı Sanat Ödülü” almaya hak kazanarak toplam 4.320 Cumhuriyet Altını ile ödüllendirildi.

 

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.