1. Kastamonu Kitap Günleri Bugün Başladı

/ 3 Mayıs 2017 / 52 okunma / yorumsuz

Kastamonu Belediyesi’nin desteklediği, Reform Fuarcılık tarafından organize edilen “1.Kastamonu Kitap Günleri” 2-6 Mayıs tarihleri arasında Kuzeykent Kapalı Pazaryerinde gerçekleştirilecek.

Kitap Günleri etkinliğinde 100’e yakın yayıncı, büyüklere yönelik kitapların yanında, çocuk yayınları ve yardımcı kitaplar da bulunacak, ayrıca tarihi kitap, resim ve fotoğraf sergisi de fuara ayrı bir renk katacak. Reform Fuarcılık yetkilisi Ahmet Aygör, Kastamonu’nun coğrafi ve sosyal konumu ile çevresinde var olan öncü konumu nedeniyle kültür etkinliklerin de ilk olma potansiyeli taşıdığını, güzel bir etkinliğe imza atacaklarına inandığını kaydetti.

Kitap Günleri Komisyonu’nda İsfendiyar Gazetesi Sahibi Ahmet Dönmez, Asuman Toraman, Vural Akkirpi ve Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Ruhi Konak’ın da yer aldığını kaydeden Aygör, Kitap Günleri etkinliğinin açılış töreni bugün saat 14.00’de gerçekleştirildi.

ONUR KONUĞU AYDIN ILGAZ
Programın onur konuğunun Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz’ın olacağını ifade eden Ahmet Aygör, “1.Kitap Günleri etkinliği için Kastamonu Belediyesi bizlere tam destek vermektedir. Bu nedenle Sayın Başkanımız Tahsin Babaş’a en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca kendisini ziyaret ettiğimiz ve tam destek sözü aldığımız Sayın Vali Vekilimiz Yaşar Karadeniz’e de teşekkürlerimizi iletiyoruz” diye konuştu.

KİTAP FUARI’NIN AMACI

Kitap okuma, toplumlarda gelişmişliğin bir göstergesidir. Gelişmekte olan ülkemiz için de çocuk ve gençlerimizin okuma alışkanlığı kazanmaları, daha bilinçli, çağdaş ve gelişmiş bir toplum olma yolunda atılacak en önemli adımlardandır. Okuma sevgi ve ilgisini okuma alışkanlığı izlemektedir. Çocuklarda bu ilgi ve sevginin oluşturulması, gelecekte toplum olarak okuma alışkanlığının artmasını sağlayacaktır. Okuma alışkanlığı temelde örgün eğitim sisteminde kazanılan bir beceridir. Bir eğitim sisteminin üyeleri olan öğrenciler okul çağında iken bu beceriyi edinmemişlerse, yetişkinlik döneminde edinmeleri çok güç olur. Buradan hareketle kitap okumayı sevdirmek için fuarların yayılması gerekmektedir. Kitap okumayı hayatının bir parçası haline getirmeyi sağlamak ve toplumumuzda hayat boyu öğrenmeyi ilke edinmiş bireyler yetiştirmek, bilgi toplumuna uyumu kolaylaştıracak, İllerin ve Ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişimini hızlandıracaktır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.